+90(212) 428 4517(pbx)

Dizdariye Mah. Seçkin Sk. Yetkin Apt.
No: 17/2 Büyükçekmece / İstanbul

triangle
Üstün Özellikler

Diğer çatı sistemlerinden farklıdır

Goldtile Kiremitin Diğer Çatı Sistemlerinden Farkı

Goldtile üstün teknolojiyle üretilen bir çatı kaplama malzemesidir. 2000’ li yılların vazgeçilmez yapı malzemesine aday bu ürün üstün özellikleri nedeniyle inşaat sektörünün tasarımcılarının, mühendislerinin tercih ettikleri ürünler sınıfındadır. Çinko alaşım ile kaplanan çelikten üretilen goldtile diğer çatı kaplama malzemelerinden çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Çinko ile kaplanan çelik gövde eski sistemlere göre daha dayanıklı olmasının yanında üzerine uygulanan akrilik reçine, doğal taş ve alternatif uygulamalarla istenilen estetik görünüme ulaşma imkanı sağlar. Farklı renk, desen ve dokular oluşturma kolaylığı ultra-modern anlayıştan rustik tatlar oluşturulmasına kadar geniş bir kullanım alanı sunar. Doğaltaş kaplamalar her türlü iklim şartlarına karşı mukavimdir. Renkleri solmaz, dekoratif özelliğiyle estetik bir görünüme ulaşma olanağı sağlar. 12 standart renk 36 alternatif renkle zengin bir kolleksiyona sahip olmasının yanında kiremit gibi seramik malzemelere göre çok daha üstün özelliklere sahiptir. Seramik özellikli malzemeler yapısal özelliklerinden dolayı rüzgardan,  yağmurdan ve güneşten etkilenirler, neme karşı dirençleri yoktur, su emerek yapılara ağırlık bindirirler. Kışın su emme özellikle don olayıyla çok kısa sürede çatlamalarına neden olur. Çelik esaslı gövdesiyle goldtile çinko ve epoksi kaplamayla korozyona karşı diğer malzemelere göre dört kat daha güçlendirilmiştir. Aynı özellikler yangına karşı direncini arttırır .  Deprem bölgelerin de metrekareye 7kg ağırlık getirmesi nedeniyle riski en aza indirir. Alından yatay, dikey çivileme ve geçme yöntemiyle montaj yapıldığından 160 derece fırtınaya karşı direnç gösterir. Fonksiyonel aksesuar kolleksiyonu karşılaşılan detay sorunlarının çözümünü kolaylaştırır. Goldtile, kıvrılabilir, kesilebilir özelliği ile, detaya uygun kullanıma kolayca getirilebilir.Çatı kaplamasında ,baca dibi,duvar dibi,yansaçak ve başka detaylarda aksesuarlarıyla sağlıklı uygulamalar yapılmasını sağlayarak yağmur suyunun izole edilmesini %100gerçekleştirmiş olur.TSEK onaylıdır.

GOLDTİLE KİREMİT ( METAL ESASLI ) ÇATI KAPLAMASI

 

TANIMI: Galvanizli ya da boyalı galvanizli üzeri doğal taş kaplamalı kiremit deseni verilmiş çatı kaplama malzemesidir. Görüntü bakımından klasik kiremitten daha düzgün bir yapıya sahiptir birbirlerine geçme ile montajlandığından ek yerleri daha muntazam sonuç verir. Diğer malzemelerden en büyük farkı; su alma problemini kiremit kaplamasında sonlandırılmış olmasıdır.

KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Bu tip kaplamalarda işçilikten ve kullanımdan kaynaklanan sorunlar mevcuttur işçilikten kaynaklanan sorunların başında yeterli eğitimi olmamış eğitim belgesi olmayan kişi ve kişilerce yada kurumlar tarafından panel kiremit çatı kaplamasının döşenmesi yer almaktadır. Goldtile Kiremit tekniğine göre baca dibi, duvar dibi, mail dere, saçak alınları, ve diğer aksesuarları ile hava ve su sızdırmayan panel kiremit döşendiği zaman herhangi bir sorunla karşılaşmak mümkün olmamaktadır. ikinci bir emniyet için döşenen TYVEK ( buhar dengeleyici ) alüminyum folyolu reflex ( polietilen ) su buharını tutucu özelliği olup,bu tür malzemeler döşenmese dahi iyi bir işçilik uygulanmış panel kiremit uygulaması sorunsuz olmaktadır.

BÜTÜN ESASLI ( SINGIL ) ÇATI KAPLAMASINDA YAŞANAN SORUNLAR

 

TANIMI : Petrol esaslı asfalt malzemesiyle keçe yada cam elyafı karışımından oluşan düz rulo yada desenli şekil verilmiş çatı kaplama ürünüdür. Görüntü bakımından zarif bir yapıya sahiptir OSB ,2 mm yalıtım ve üzerine arduazlı desenli membrand olarak kullanılır .

 

KARŞILAŞILAN SORUNLAR:

Uzun ömürlü bir malzeme değildir kalitesiz ürün ve işçilik ile birlikte 5 yıl sonra ya da uygulama yılı itibari ile sorunlarla karşılaşır. Direk osb ya da ahşaba ısıtıp yapıştırılan membrand çatının su alma problemini kısa sürede çözmesiyle birlikte nem ve su buharı nedeniyle altta bulunan osb yada ahşap kaplamayı hava alımını kestiğinden dolayı çürümesine, mantarlaşmasına yada şekil değiştirmesine neden olur. Yıllara göre bu tür ürünlerde çatlaklar çivi deliklerinde genleşme olabilmekte tüm çatı belli bir süre sonra su almaktadır.

ÇİMENTO ESASLI ÇATI KAPLAMASINDA YAŞANAN SORUNLAR

 

TANIMI : Çimento ve klasik kum ile gerekli pigmentlerin karışımı ile oluşmuş kiremit görüntülü çatı kaplama malzemesidir. Görüntü bakımından diğer klasik kiremitlere göre daha düzgün bir yapıya sahiptir. Birbirlerine geçme ek yerleri daha muntazam sonuç verir.

 

KARŞILAŞILAN SORUNLAR : Bu tip çatı kaplamalarında diğer klasik kaplamalarda olduğu gibi su sızdırmazlık olayı teknik bakımdan birbirine benzerlik gösterir alt yalıtım sistemlerinin iyi döşenmediği beton esaslı çatı sisteminde yanal bitişlerden, baca diplerinden, mail dere kenarlarından, saçak ön alından yağmur suyu ve fırtınalı kar suyu almaktadır ayrıca baca dibi, mail dere ve tepe mahyalardan sepken ve yağmur suyunu engellemek için çeşitli türlerde bantlar kullanılmaktadır bu tür bantların ısı farkından dolayı açıldığı yıllara ve güneş ışığının etkisine göre özelliğini kaybettiği görülmüş çok rüzgarlı olan bölgelerde tepe mahyaların uçtuğu saçak kiremitlerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

SANDVİÇ ( METAL ESASLI ) ÇATI KAPLAMASINDA YAŞANAN SORUNLAR

 

TANIMI :  Alüminyum yada boyalı galvanizli sac üzerine çeşitli hadveler verilmiş ve iki metal arasında 32 dns polüretan köpük ile mukavemeti arttırılmış ısı ve çatı malzemesi görevi görebilen görüntü bakımından bina üzerinde pek tercih edilmeyen, fabrika depo gibi yerlerde kullanılması tercih edilen bir çatı kaplamasıdır birbirine kenetlenmesi düz alanlarda iyi sonuç verir.

 

KARŞILAŞILAN SORUNLAR :  Bu tip çatı kaplama malzemesi geniş düz alanlarda birbirine kenetleme yönünden iyi bir sonuç verir ancak detaylı çatılarda ve detayı olan kısımlarda çoğunlukla tercih edilmez ayrıca hiçbir çatı sisteminde ( toprak esaslı, çimento esaslı ,panel kiremit, bitüm esaslı ) tepeden çivi veya vida kullanılarak uygulama yapılmaz bunun en büyük nedeni tepeden yapılan vidalamalarda su kaçırmaktadır üstten vidalama yapılan çatı sisteminde kauçuk contaya güvenilmektedir. En güvenilir conta; kauçuk esaslı contalar dahil  güneş ışınlarında yağmur, kar, fırtına, soğuk, sıcak, etkileşiminden dolayı büyük hasara uğrarlar en geç 5 yıl içinde bu tip contalar özelliğini kaybetmektedir ve özelliğini kaybetmiş conta yerlerinden, vidanın bulunduğu yerden ince sızıntılar ıslaklıklar oluşur. Eğer bu vida deliği su kanalının ortasında ise büyük yoğunlukla içeriye su alır detaylarda ise baca dibinin çözümü genellikle klasik kiremit çözümünde kullanılan bitüm esaslı malzeme ile çinko ile silikon türü malzemelerle çözülmeye çalışılmaktadır. Bu tip yardımcı ürünlerle çözülmek istenen sorunlarla: bitüm esaslı ürün dayanım olarak en fazla 5 yıl silikon esaslı ürünlerde kalitesine göre 2 ila 5 yıl çinko detay çözümü ile ise 2 senede bir tamir bakımı gerektirmektedir. Mail derelerde ise dik olmayan çatılarda sandviç panelin ön kısmından su geri dönebilmekte aynı sorun çatı oluk bitişinde yaşanmaktadır. Yanal bitişlerde ve tepe mahyalarda ise kar sepkeni ince aralıklardan girebilmekte rüzgara dayanım gücü az olduğundan bu tip yerlerde sürekli uçma eylemi göstermektedir,  ayrıca temeli demir konstrüksiyon yapılmamış ahşap konstrüksiyonlu çatılarda ise en ufak bir yerden rüzgar alımından çatı konstrüksiyonuyla birlikte uçmaktadır alüminyum sandviç paneller ise daha mukavemetsiz olduğundan çabuk yırtılabilmekte ve su almaktadır ses olayı ise bu tür çatılarda diğer çatı sistemlerine göre 3 misli daha yoğundur.

TOPRAK ESASLI(KLASİK KİREMİT) ÇATI KAPLAMASINDA YAŞANAN SORUNLAR

 

TANIMI :  Uygun toprak veya kilden pişirilerek çeşitli kalıplardan geçirilerek çatı ürünü haline getirilmiş malzemedir, değişik birçok görüntüye sahip kalıplar mevcuttur.

 

KARŞILAŞILAN SORUNLAR: Temel olarak toprak esaslı kiremitler kendi başlarına çatı kaplaması olarak su yalıtımına etkisi çok azdır. Altyapısı, su yalıtımı düzgün yapılmadığı binalarda su alma riski çok yüksektir. Bunun nedeni baca bitişlerinde kiremitlerin baca etrafını tam kaplamaması, açıklıklar kalması, mahyalarda da aynı sorunların olması mail dere ve yan saçaklarda yine aynı açıklıkların kalmasından kaynaklanmaktadır. Bu tür yerlere 3-5 yılda bir tekrar bakım harcamaları yapılarak sorun çözümlenmek istenmektedir bundan dolayı toprak esaslı çatılar her 3-5 senede bir aktarım ihtiyacı duyulmaktadır. Genellikle bu tür malzemeyle yapılmış çatılarda oturan kişiler sorunları süreklilik oluşturmaktadır.

TRAPEZ ( METAL ESASLI ÇATI KAPLAMASINDA YAŞANAN SORUNLAR

 

TANIMI :  Galvanizli yada desenli galvanizli veya alüminyumdan çeşitli hadveler verilerek üretilen bir çatı kaplamasıdır. Genellikle bina çatısından çok fabrika veya depo üzerine uygulanan bir çatı kaplamasıdır.

 

KARŞILAŞILAN SORUNLAR :  Sandviç panellerde karşılaşılan sorunların yanında saçak, oluk, bitiminde oluşan fırtınalı, karlı havalarda sepken almakta diğer üst kısımlarda ise sandviç panel çözümlerinde yaşanan sorunların birebir aynısı yaşanmaktadır. Sandviç panelden farkı ısı yalıtımını kendi bünyesinde olmamasıdır.

 

İçeriğe Ait Görseller